10 rzeczy, o które musisz zapytać zespół weselny, decyduje o wyborze kapeli muzycznej.

W tym artykule powiemy wam o jakie 10 rzeczy należy pytać zespół weselny, któremu powierzycie oprawę muzyczną waszego wesela. Jakie pytania zadawać i jak się przygotować do tego, aby mieć odpowiedzi na wszystkie nurtujące kwestie.

Po pierwsze: Zapytaj o nazwę i skład zespołu.

Pozwoli to upewnić się, że dzwonisz do właściwej kapeli weselnej.

Po drugie: Zapytaj o dostępność terminu.

Niezależnie od wszystkiego, jeśli na stronie zespołu muzycznego widnieje komunikat o zarezerwowanym lub zajętym terminie, warto zapytać o jego dostępność. Często bywa tak, że rezerwacją terminów zajmuje się więcej niż jedna osoba. To z kolei stwarza możliwość zaistnienia sytuacji, w której członkowie zespołu w porę się nie skomunikują i termin, który wydaje się być „wolnym” w rzeczywistości może być zajętym (i odwrotnie).

Po trzecie: Określ miejsce wesela.

Nie chodzi tu o dużą czy małą salę i czy wesele jest na 100 czy 200 osób. Podanie miejsca oprawy muzycznej wesela pozwoli drugiej stronie uwzględnić np. koszt transportu, wskazać na potrzebę zapewnienia noclegów, etc.

Po czwarte: zapytaj o instrumentarium.

Podstawowe instrumenty, którym posługują się muzycy na weselach, w większości przypadków wymienione są na stronie internetowej każdej kapeli. Warto jednak spytać o dodatkowe instrumenty. Wiedza ta pozwoli rozpisać optymalny scenariusz wesela.

Po piąte: Dojazd na „Błogosławieństwo”.

Jeśli planowane jest „Błogosławieństwo” z akompaniamentem zespołu (akordeon, gitary, itp.) warto zapytać o to czy kapela dojeżdża na ten punkt uroczystości. Jest to ważne dlatego, żeby uniknąć nieprzewidzianych kosztów, które mogą się pojawić po podpisaniu umowy lub uniknąć niedopowiedzeń, kiedy się uzna, że kapela świadczy taką usługę „z automatu” i powinna być pod domem, gdy w rzeczywistości jej nie będzie.

Po szóste: godziny grania.

Spośród 10 rzeczy warto spytać o godziny grania. Ważne jest to, aby (jeśli to możliwe) określić godzinę startu wesela i przede wszystkim spytać o to, do której godziny zespół świadczy swoją usługę. Dodatkowo warto spytać jak wygląda sprawa przedłużenia zabawy o kolejną godzinę i z jakim kosztem wiąże się ta decyzja.  

Po siódme: prowadzenie oczepin i konkursy oczepinowe

Na tym etapie warto zapytać zespół czy zajmuje się pełnym prowadzeniem wesela. Obecnie same granie nie wystarczy. Ważne, aby nie tracić czasu na dodatkowe organizowanie konferansjera lub osoby, która w sposób profesjonalny poprowadzi oczepiny i zrealizuje konkursy.

Po ósme: biesiada weselna

Każdy element wesela, który urozmaica przyjęcie i bawi gości wart jest realizacji. Tak zapewne jest z biesiadą organizowaną razem z gośćmi przy stołach. Kilkanaście minut wspólnych śpiewów jest zawsze punktem, który łączy biesiadników.

Po dziewiąte: muzyka na wejście, utwory między blokami muzycznymi, pierwszy taniec, podziękowanie rodzicom, repertuar

Zapewne szczegółowe kwestie dotyczące utworów zostaną omówione np. na tydzień lub dwa przed weselem, warto jednak spytać o to jak przedstawia się muzyka między setami muzycznymi. Warto zadać pytanie czy można zorganizować swoje utwory, aby w tle leciały ulubione kawałki. Z reguły każdy zespół przesyła swój repertuar do wglądu, co ułatwia przyszłej Parze Młodej dokonanie wyboru tej najwłaściwszej kapeli.

Po dziesiąte: cena za usługę (czy uwzględnia też koszt transportu)

Celowo umieszczamy pytanie o cenę za usługę w tym właśnie miejscu. Kulminacyjny punkt rozmowy warto przenieść na sam koniec, aby wcześniej porozmawiać z przedstawicielem zespołu. Każdy wie, że „pierwsze wrażenie” jest najistotniejsze. Zatem jeśli jest „chemia” w rozmowie telefonicznej to i jest szansa na „strzał w dziesiątkę”.

Pytając o cenę warto zapytać o wysokość zadatku, sposób podpisania umowy (elektronicznie czy podczas spotkania) oraz o końcowy sposób rozliczenia usługi.

Coś bardzo ważnego!

Spośród 10 rzeczy, o które musisz zapytać zespół weselny wskazujemy jeszcze istotną kwestię.

Oprawa muzyczna to nie tylko czas wykonania usługi, np. od 17 do 4 nad ranem. Aby rozpocząć wydarzenie, kapela musi spakować i przewieźć sprzęt, przyjechać z określonym wyprzedzeniem na salę, zatem płacicie również za dojazd (transport) do miejsca wykonania usługi.

Dalej – trzeba ustawić nagłośnienie i dostosować je do warunków akustycznych sali, ustawić oświetlenie i okablowanie. Zatem cena usługi za oprawę muzyczną to nie tylko czas rozpoczęcia i zakończenia grania, o czym warto pamiętać. Na końcu, kiedy zobaczycie ile tego sprzętu tak naprawdę jest, skwitujecie to zdaniem: Boże, ile wy tego sprzętu macie 🙂